Jak stać się szczęśliwym człowiekiem?

Definicja szczęścia

Szczęście to nic innego jak stan emocjonalny, który określa ogólną jakość życia, z którego jesteśmy zadowoleni. Na szczęście wpływa sytuacja rodzinna, stan zdrowia fizycznego i emocjonalnego, bezpieczeństwo finansowe i ekonomiczne, poczucie spełnienia pod kątem zawodowym i towarzyskim, samorealizacja zawodowa oraz rozwijanie pasji. Szczęście jest subiektywną oceną i może ją określić tylko sam zainteresowany. Nikt z zewnątrz nie jest w stanie określić naszego poziomu szczęścia z racji innych przeżyć, doświadczeń i potrzeb, innymi słowy- nikt za nas życia nie przeżył, aby mógł zabrać sensowny głos w tej sprawie.

Żródło prawdziwego szczęścia

Jak już wiemy z definicji, szczęście jest naszą indywidualną oceną bieżącej sytuacji. To my decydujemy, czy dana chwila sprawia nam radość i czujemy się szczęśliwi czy też nie. Łatwo mówić, a życie i tak każdemu płata figle- szczęście teraz nie zawsze przekłada się na szczęście póżniej.

To z kolei świadczy o tym, że możemy sami określać poziom zadowolenia lub jego braku i nadawać znaczenie każdej sytuacji, gdyż jest ona tylko naszą oceną. Ta sama sytuacja, kontekst życiowy z identycznymi ustawieniami dla drugiej osoby byłaby beznadziejna, a nam daje radość ponieważ każdy z nas jest inny.

Co daje szczęście ?

Chociaż każdy z nas jest indywidualny to posiadamy wspólne mianowniki bez względu na kulturę, szerokość geograficzną czy poglądy religijne. Mogą one różnić się poziomem, intensywnością i kolejnością, ale szczęście zawsze będzie zależało od takich czynników jak:

– Satysfakcjonujące życie towarzyskie i rodzinne

– Komfort materialny zaspokajający potrzeby bytowe i te potrzebne do realizacji marzeń

– Spełnienie pod względem zawodowym i realizowanych ambicji

– Zdrowie fizyczne i świadomość funkcjonowania ludzkiej psychiki

– Poczucie życiowej misji, celu przyjścia na świat

Jak stać się szczęśliwym człowiekiem ?

Zadbaj o to, aby Twoje miejsce pracy dawało Ci poczucie spełnienia, samorealizacji i rozwijało Twoje umiejętności. Zachowaj higienę umysłu dbając o to, co czytasz, oglądasz, słuchasz i kogo wpuszczasz do swojego życia. Naucz się zarabiać więcej i szybciej poprzez podnoszenie kompetencji i odważniejsze decyzje. Każdego dnia przeznacz czas na aktywność fizyczną, aby zachować zdrowie i wyrzucać z siebie te emocje, które Ci nie służą. Inwestuj w rozwój osobisty, abyś lepiej poznał siebie, swoją podświadomość i potrzeby, które musisz zaspokoić. Taki zestaw sprawi, że naprawdę staniesz się szczęśliwym człowiekim.

Pozdrawiam, Aneta Bartoszuk- Trener Mentalny

Share on facebook
Facebook
Share on skype
Skype
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest