Jak zakończyć toksyczny związek ?

Definicja

Toksyczny związek- relacja pomiędzy dwojgiem ludzi, w której jedna ze stron czuje się źle w wyniku złego traktowania, braku szacunku, nie respektowania potrzeb, braku przestrzeni na własne sprawy, a czująca, że jest manipulowana, okłamywana, niedoceniana, zdradzana pomimo dawania kolejnej szansy na zmianę.

Łatwo mówić…

Prawdopodobnie gdyby przyjrzeć się bardzo blisko naszym znajomym to w każdym związku występuje któryś z powyższych elementów, co nie oznacza, że jest to związek toksyczny. Aby nadać takie znaczenie musiałoby wystąpić kilka takich czynników, a i to ostatecznie podlega ocenie samych zakochanych. Coś co dla nas byłoby toksyczne, dla kogoś może być czymś normalnym i ma do tego pełne prawo., aby tak to nazywać.

Problem jest wtedy kiedy to my stwierdzamy, że żyjemy z kimś kto zachowuje się w sposób toksyczny. Jeśli mnie znasz to nie będzie dla Ciebie obce stwierdzenie, że jedyną osobą, która może coś z tym zrobić jesteś tylko TY.

Co robić ?

Najpierw opanuj emocje i na chłodno podejdź do tematu. Oceń co tak naprawdę uznajesz za toksyczne w zachowaniu partnera i czy problem jest na tyle duży, aby definitywnie zakończyć tę relację. Dlaczego Ci o tym mówię?

Często zachowanie bliskiej osoby nie z nim nic wspólnego, on lub ona zachowują się normalnie, ale to my czujemy irytację czy złość. To z kolei świadczy o tym, że problem jest w nas samych, że to my mamy coś do przepracowania i jeśli teraz tego nie naprawimy to lekcja się powtórzy w kolejnym związku.

Ponieważ ten temat jest bardzo indywidualny, musisz samemu ocenić co chcesz zrobić z tą relacją, ponieważ tylko ty wiesz, jak się w niej czujesz i czy możesz bezpiecznie realizować oraz zaspokajać swoje potrzeby.

Podjąłem decyzję- odchodzę

Gratuluję. Każda decyzja prowadzi Cię do czegoś nowego pod warunkiem, że odrobiłeś zadanie domowe. Jeśli zatem odchodzisz od partnera pierwszą rzeczą powinno być wyciągnięcie wniosków, przeanalizowanie tego, co było dobre i działało oraz dlaczego inne rzeczy zawiodły. Usiądź na spokojnie i rozpisz, co tamta relacja dała Ci dobrego i jakie ciemne strony ujawniła w Tobie.

Zakończenie toksycznego związku może być dla Ciebie źródłem ogromnej siły do naprawy swojej samooceny i fundamentem do zbudowania kolejnego związku w oparciu o zasady i granice. Pamiętaj, że najważniejsze jest dbanie o siebie, bo jesteś najważniejszą osobą w swoim życiu i będzie tak do samego końca. Gdy zadbasz o siebie będziesz w stanie dać komuś ogrom miłości i szczęścia.

Pozdrawiam, Aneta Bartoszuk- Trener Mentalny

Share on facebook
Facebook
Share on skype
Skype
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest