Jak radzić sobie z prokrastynacją?

Czym jest prokrastynacja ?

To odwlekanie w czasie, przekładanie na inny termin i zwlekanie z wykonaniem danej czynności. Często mylona jest z lenistwem, które jest raczej cechą osobowości niż pojedynczym epizodem. Prokrastynacja może dotyczyć jednego aspektu życia np. pracy. Lenistwo natomiast przejawia się w szerszym zakresie życia człowieka.

Prokrastynacja- czy jest problemem?

Żeby sobie z czymś radzić ( w tym wypadku z prokrastynacją), musielibyśmy zdecydować o problematyczności danego zachowania lub jego braku. Zatem w pierwszej kolejności zastanów się, czy odkładanie w czasie danego zajęcia czy obowiązków jest problemem, czy w konsekwencji przynosi coś złego. Dlaczego w ten sposób należ podejść do tej sprawy?

Prokrastynacja nie mówi nic o danym człowieku poza jednym- nie ma motywacji, aby daną czynność wykonał teraz, więc odkłada ją w czasie. I tutaj pojawiają się dwie odnogi: nie robimy czegoś teraz, bo owa czynność jest sprzeczna z naszymi wartościami, albo musimy zaspokoić jakąś potrzebę emocjonalną np. uczucie płynącej w żyłach adrenaliny i dlatego wystawiamy się celowo na konsekwencje naszej prokrastynacji, aby doświadczyć właśnie tych emocji.

Z tej perspektywy sprawa nabiera innego znaczenia, bo w obu przypadkach nasza podświadomość chce dla nas dobrze zatem możemy przestać się krytykować, a wejść w stan akceptacji, który powinien poprowadzić nas do przemyśleń, wniosków, refleksji.

Jak radzić sobie z prokrastynacją?

Sprawa jest prostsza niż Ci się wydaje i oczywiście wymaga ćwiczeń. Skoro w jednym i drugim przypadku ostatecznie chodzi o zaspokojenie swoich potrzeb emocjonalnych, a te wynikają z naszych wartości to należy podpiąć daną czynność właśnie pod nasze wartości. Załóżmy, że musimy codziennie chodzić do nudnej pracy, a naszą największą wartością jest leniuchowanie, odpoczywanie i błogi relaks. Żeby pozbyć się prokrastynacji musisz zadawać sobie tylko jedno pytanie, ale za każdym razem, a brzmi ono:

W JAKI SPOSÓB WYKONANIE DANEJ CZYNNOŚCI DOPROWADZI MNIE DO ZASPOKOJENIA MOJEJ POTRZEBY LENIUCHOWANIA? JAK TO, ŻE PÓJDĘ DO PRACY SPRAWI, ŻE BĘDĘ MÓGŁ ZASPOKOIĆ SWOJĄ POTRZEBĘ LENIUCHOWANIA?

Tak na prawdę to jest to samo pytanie, ale zadane w inny sposób może lepiej dotrzeć do podświadomości. Nie chcę pozbawiać Cię świetnej zabawy podczas zadawania sobie tych pytań, ale jedną z możliwych odpowiedzi, która Ci przyjdzie będzie: „Dzięki temu, że pójdę do pracy otrzymam wynagrodzenie, którym będę mógł opłacić swój weekendowy wyjazd w miejsce, w którym będę leniuchował całymi godzinami…”

Gdy zrozumiesz, że prokrastynacja zniknie, gdy jakąkolwiek czynność podłączysz do swoich wartości, wtedy zaczniesz lubić swoje życie i dowolne zadanie, jakie przyjdzie Ci zrobić TERAZ!

 

 

Share on facebook
Facebook
Share on skype
Skype
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest